چگونه تعبیر خواب را یاد بگیرم؟

چگونه تعبیر خواب را یاد بگیرم؟

تعبیر خواب

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: خواب تا زمانی که بیان نشود روی پای پرنده است و اگر بیان شود واقع می شود. (حدیث صحیح) و در اینجا پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم خواب را به حرکت پرنده تشبیه کرده است، زیرا پرنده در جایی نمی نشیند، بلکه از جایی به جای دیگر حرکت می کند و در آنجا می ماند. و همینطور خواب معلق می ماند و تحقق نمی یابد مگر اینکه تعبیر شود، ولی تعبیر در اینجا تعبیر صحیح و تعبیر صحیح است که از متخصصین صادر می شود و نه از کسی که ادعای علم تفسیر دارد.

بنابراین تعبیر خواب نیاز به علم و فقه دارد و افراد عادی تا زمانی که در برخی جهات تلاش نکنند نمی توانند این موضوع را بپذیرند، اما مانع از آن نمی شود که حتی با یک نگاه ساده در مورد چگونگی یادگیری آن صحبت کنیم. تعبیر خواب که به شرح زیر است:

چگونه خواب ها را تعبیر کنیم

هرکس تعبیر خواب را بیاموزد باید بداند که این علم مبتنی بر شناخت نمادها و متشابهات قرآن کریم و روایات رسول خدا صلی الله علیه و آله است.

حفظ قرآن کریم

مفسر باید قرآن کریم را حفظ کند و اگر نمی تواند آیاتی را که در آن قیاس ذکر شده حفظ کند تا علامت را از تفسیر کننده بگیرد و آن را ترجمه کند. معنی آن در قرآن کریم و صاحبان کشتی» (سوره اعراف)، (سنگ ها نشان دهنده ظلم است، زیرا خداوند متعال می فرماید: «همانند سنگ یا سخت تر» (سوره بقره). ) , ( غرق شدن به معنای فتنه است ؛ زیرا خداوند متعال می فرماید : از گناهانشان غرق شدند، پس داخل آتش شوید ) (سوره نوح ) بنابراین و آیات بسیار دیگری از قرآن که مفسر از آنها بهره می برد و بر همین اساس باید قرآن را حفظ کنید و تفسیر را نیز بدانید.

حفظ احادیث نبوی

مفسر نیز باید احادیث شریف نبوی را حفظ کند و اگر نتواند احادیث تشبیه را حفظ کند و تفسیر آنها را بداند تا این که علامت را برگیرد، مثلاً: (دنده نشان دهنده زنان است، برای اینکه). قول او صلی الله علیه و آله و سلم: «النساء از دنده آفریده شد» (موافق) بطری ها هم مربوط به زنان است، زیرا فرمود: «وای ای انگوشه آهسته آهسته! من تو را با بطری ها می رانم» (موافق) و در سنت رسول خدا صلی الله علیه و آله شباهت های زیادی وجود دارد.

نمادها را به کیس بیننده وصل کنید

دانستن نماد کافی نیست، بلکه مفسر باید با پرسیدن هر سوال شخصی از بیننده که در تفسیر بینش به درد او بخورد، سرنخی را که بیانگر معنای این نماد است جستجو کند. زیرا نماد با آنچه بیننده می گوید تغییر می کند، مثلاً: (که زنبور را مرض تفسیر می کنند و بعد از آن معالجه می شود و در اینجا مفسر از بیننده می پرسد که آیا واقعاً مریض است، اگر جواب مثبت بدهد، علامت است. دلالت بر آن دارد، ولى اگر جواب منفى دهد، در اينجا معنا به كلى تغيير مى‏كند؛ زيرا زنبور عسل توضيح مى‏دهد در اينجا مرد مؤمنى است كه به اين بصير به خاطر گفتن او صلوات الله عليه و آله آزار مى‏رساند: قسم به خدایی که جان محمد در دست اوست، مَثَل مؤمن مانند زنبوری است که نیکو خورد و نیکو پوشید و افتاد و شکسته نشد و فاسد نشد» (حدیث صحیح).

مفسر همچنین باید بداند که حالت بیننده ممکن است معنای نماد را تغییر دهد، زیرا بینش فقیر با دید ثروتمند متفاوت است و بینش انسان عادی با بینش حاکم نیز متفاوت است. در مورد شغل بینا، مثلاً: (جراحی که در خواب شکم و خون را می بیند، این دید او را توضیح نمی دهد؛ زیرا او این خواب ها را به واسطه کار خود می بیند، اما آنها را توسط شخص دیگری می بیند. با امتناع تفسیر خواهد شد.

در پایان می گویم: علم تعبیر خواب، اقیانوس وسیعی است و نیاز به علم و فهم دارد و خواندن و خودآموزی کافی نیست، بلکه انسان باید از متخصصان بپرسد، با آنها بنشیند و به سخنانشان گوش دهد. و ببینید چگونه خوابها را تعبیر می کنند و نمادهای بیننده را چگونه می فهمند و معنی آنها را استنباط می کنند، پس اگر شروع به تعبیر خواب کردند، باید در بندگانش نیز از خدا بترسند و در رساندن معنا از روش خوبی استفاده کنند. تعبیر خواب به بیننده

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا