رویاها و تعبیر خواب از دیدگاه روانکاوانه


مطالب مقاله (برای رفتن کلیک کنید):

1- مقدمه ای بر دیدگاه روانکاوانه رویاها 2- رویاها پیام های ناخودآگاه هستند و همه در خواب هستند 3- یادداشت های یانگ در مورد نمادهای رویا 4- منابع و منابع

فروید رؤیاها را از ناخودآگاه یا ناخودآگاه که مخزن سرکوب و امیال پنهان است نشات می‌گیرد و از آنها در روند تداعی آزاد در درمان بیماران خود از بیماری‌های روان رنجور استفاده می‌کند.[1]در مورد یونگ، او به رویاها بیش از آنچه فروید فکر می کرد اهمیت می داد، او ناخودآگاه یا به اصطلاح ناخودآگاه یا ناخودآگاه را در نظر گرفت که به عنوان بخشی از زندگی یک فرد کمتر از دنیای خودآگاه یا ایگو اهمیت و حیاتی ندارد. و حتی آن را جهان گسترده تر و غنی تر بدون محدودیت می دانستند. ناخودآگاه راهنمای بزرگ، دوست و مشاور آگاهی انسان است و راه ارتباط بین آنها رویاهاست.منظورم از این مقدمه نسبتا طولانی برای نشان دادن اهمیت رویاها به عنوان راهنما، راهنما، وسیله ای برای خودشناسی است. الهام بخش خلاقیت و حتی حدس و گمان و نتیجه گیری… این نکته مهمی است; همانطور که آگاهی در انتظار و کسر انجام می دهد، رویاها کار می کنند، اما ذخیره آنها بیشتر است، و بنابراین، حدس و گمان آنها اغلب حتی پس از سالها باور می شود.

رویاها تصادفی اتفاق نمی‌افتند، بلکه با افکار و مشکلات ضمیر خودآگاه یعنی مشکلات زندگی ما در ارتباط هستند و در اینجا بیشتر رویاها مربوط به اتفاقاتی است که در دو سه روز قبل برای ما رخ داده است. و آن‌ها برای ما توضیح می‌دهند که چه چیزی را از دست داده‌ایم، زیرا ضمیر ناخودآگاه بیش از آنچه که خودآگاه انجام می‌دهد، درک، تصویر می‌کند و حفظ می‌کند.1- روش آگاهی: او قبل از سخن گفتن فکر می کند و افکارش را مرتب می کند تا گفتارش منطقی و منسجم باشد، چون آغاز و میانه و پایانی دارد و ناخودآگاه پرونده های زیادی از گذشته باز می کند و آینده را پیش بینی می کند و از مکان های باستانی همپوشانی. یعنی ناخودآگاه ابعاد زمانی و مکانی متفاوتی دارد تا حوادث و پیوندهایی را که منجر به این رویداد شده یا آن را به پریشانی سوق داده است برای آگاهی توضیح دهد و یا غم و اندوهی که علت آن را درک نمی کند، بنابراین ممکن است یک فرد عادی آن را درک نکند و از آن غفلت کند. یا آن را گیج کننده در نظر بگیرید.2- زبان رویاها زبان ضمیر ناخودآگاه یا ناخودآگاه کلمات نیست، بلکه تصاویر، نمادها و احساسات هستند، بنابراین در اینجا باید به نمادهای کیهانی، مذهبی، شخصی و روانی که محتوای رویا و کلید درک آن است، توجه کنیم. پیام (شبیه به کد مخفی تلگرام)، اما ممکن است تفسیر این نمادها با توجه به موارد مختلف متفاوت باشد. خود بیننده خواب، توضیح کلی برای هر نماد به جز در چند نماد کیهانی وجود ندارد و یا با توجه به فرهنگ و فرهنگ دارای مفاهیم مذهبی هستند. میراث دینی با توجه به آنچه ذکر کردم می گویم; بهترین کسی که خواب هایش را تعبیر می کند، خود بیننده خواب است به شرطی که از موضوع خواب اطلاع داشته باشد، یا تحلیلگری است که به خوبی از اوضاع و احوال و افکار بیننده آگاه باشد و برخی از کلیدهای نمادهای او را استنباط کند.

نماد چیست و چه رابطه ای با رویا دارد؟حروف و کلمات نشانه هستند و نماد نیستند، اما در مورد نمادها، اصطلاح، نام یا تصویری است که ممکن است در زندگی روزمره ما آشنا باشد، اما علاوه بر معنای آشنا و روشن، دارای معانی خاصی است. یانگ به دانش‌آموزانش می‌گوید: «تا آنجایی که می‌توانید درباره نمادها بیاموزید و سپس وقتی رویا را تحلیل می‌کنید همه آن‌ها را فراموش کنید.» این تعبیر ما از نماد است. ، اما نزدیک ترین معنای خود را به ما پیشنهاد می کند.

1- نمادها نتیجه طبیعت و خودانگیختگی هستند و هیچکس آنها را اختراع نکرده است، هر چقدر هم که تلاش کند فقط نشانه های مربوط به تفکر آگاهانه ایجاد می کند، در رویاها با این تفاوت که رویاها به نوعی معنی دارند. 3- داشتن یکسان. خواب دو نفر در سنین مختلف نیاز به تعبیر متفاوتی دارد زیرا چیزی که آنها را مشغول می کند متفاوت است او منتظر است تا خواب و معنای آن کاملاً درک شود یا یک رویداد خارجی آن را توضیح دهد. این اتفاق ممکن است در لحظه خواب باشد. هنوز در نادیدنی است، اما همانطور که ما اغلب به افکار آگاهانه خود در مورد آینده و احتمالات آن اهمیت می دهیم، ضمیر ناخودآگاه و رویاهای آن نیز اهمیت دارد.[2].

سرانجام… همه ما خواب می بینیم و هر موجودی که ذهن دارد خواب می بیند، کودک خواب می بیند، و کور خواب می بیند، به جز برخی از بیماران روانی بسیار آشفته، هر شب بین چهار تا پنج خواب می بینیم که ممکن است آخرین رویا یا رویای مربوط به آن را به یاد بیاوریم. که از خواب بیدار می شویم و رویاها حتی از نظر فیزیولوژیکی نیز مهم هستند، آنها احساسات ما را از نظر سرکوب و خواسته های پنهان تخلیه می کنند و برای ایجاد تعادل برای ذهن، اگر به نحوی از آنها جلوگیری کنیم، ممکن است تمرکز ما را تحت تأثیر قرار دهد. خلق و خو، روان و حافظه و ممکن است منجر به حمله عصبی شود.

[1] مقاله گیلاس کندرا. “تعبیر خواب زیگموند فروید” منتشر شده در verywellmind.com، بازبینی شده در 1/10/2019.[2] کتاب کارل یونگ «انسان و نمادهایش»، انکر پرس، لینک کتاب.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا